Soumillon fontos versenyeit mondta volna le Overdose-ért, Nóniusz, Új dizi :32010.08.11. 09:47, Nitha
Amikor a francia sztárzsoké megtudta, hogy Overdose ismét starthoz áll 15 hónap kihagyás után, le akarta mondani miatta a Német Derbyt. Mivel a zsokék hónapokra előre szerződnek a versenyekre, és Overdose visszatérésének időpontja bizonytalan volt, nem tartalékolhatta az összes szóba jöhető időpontot. Most sajnos ugyanez a helyzet, mivel 15-ére már hónapokkal ezelőtt elkötelezte magát egy francia Group 1-es versenybe. Sanszos lovat visz, igen magas, 650 ezer eurós a verseny összdíjazása, de még így is megpróbálta elintézni, hogy vasárnap Dózit lovagolhassa – mondta Mikóczy Zoltán. A bejelentéssel egyedül miatta várt ilyen sokáig. Lovát így ugyanaz az angol Gary Hind viszi a budapesti versenyben, aki egy hónapja Pozsonyban.
Mezőgazdasági kiállításokról, a kettes és négyes fogatversenyekről – amelyekben hosszú évek óta mindig nagyszerű magyar eredmények születnek – szinte mindenki ismeri ezt a főleg fekete vagy sötétpej színű, nagy testű lófajtát. Marmagassága 169 cm, testtömege 550-600 kg. Feje viszonylag nagy, hosszú háta, ágyéka, erőteljes mellkasa, széles szügye van. Munkakészsége kiváló, gyorsan fejlődik, hosszú élettartalmú, nem túl igényes.
Érdekes a fajta kialakításának története. A napóleoni háborúk idején a vértesek magyar kapitánya az egyik francia ménesből kiválasztott egy nagy testű, Nonius nevű mént. Ezt a világospejt, 170 cm magas, erőteljes, 5 éves mént 1816-ban elhelyezték az akkor már 31 éve működő legnagyobb katonai ménesben, Mezőhegyesen, apaállatnak. Ott 16 év alatt 79 mén- és 122 kancaivadékot nemzett. Az utódok jó tulajdonságaik alapján alkalmasnak bizonyultak a továbbtenyésztésre, így vált a céltudatos tenyésztői munka során fajtává a nóniusz.
A ma is világhírű mezőhegyesi ménes alapításának katonai célja volt. II. József felismerte, hogy a magyar lótenyésztésnek milyen fontos szerepe van a Habsburg-birodalom katonai erejének fenntartásában. Ezért számos rendeletet hozott a lótenyésztés érdekében, pl. 1782-ben Pesten Lóorvosi Iskolát alapított, s elrendelte Csekonics vértesszázados terve alapján a mezőhegyesi ménes, később ménesbirtok létesítését. A mezőhegyesi lótenyésztés a múlt század közepére már európai hírű lett. A korabeli lószakértők szerint: „… az ott kitenyésztett lovak tömegesek, de mégis igen tetszetősek, egyöntetűek, szilárd szervezetűek.” A ménes környezeti körülményei kedveztek a nagy testű állatfajták kialakulásának. Az itt kitenyésztett ménekkel látták el ezután a köztenyésztést, így növelték erőteljesebbé a gyenge, kis testű kancák utódait. A nóniuszok egy része a mostohább körülményű Hortobágyra került. Így alakult ki a mezőhegyesi és hortobágyi vagy sziki nóniusz. Ma csak egyetlen fajtát tartunk nyilván, a nóniuszt.
Na sziasztok! :D Délután kicsit Photoshoppoztam és csináltam egy új dizit. Úgy terveztem, hogy jövőhéten rakom ki, de egyszerűen nem bírtam magammal XD Az előzőt nagyon szerettem, de hát ez van... Remélem ez is elnyeri a tetszéseteket ^^
|