A l ltsa nem klnbzik ms skvidki legelõ prdallatok, pldul az antilop ltstl. E fajoknak a lehetõ legszlesebb terletet kell tltniuk, hogy a leselkedõ veszlyeket gyakorlatilag minden irnybl szlelhessk. A szemek a fej kt oldaln helyezkednek el, s nem elõrenznek. Termszetes krnyezetben a fûevõk mintegy napi 16 rt tltenek lehajtott fejjel legelszve. Ez a testhelyzet lehetõv teszi, hogy a fej kis fordtsval belthassk az egsz terepet. Legels kzben akadlyt csupn a ngy vkony lb jelent, de egybknt a "ltberendezs" megfelelõen ki tudja szûrni a veszlyeket. Ez a fõ magyarzata a magas tllsi arnynak, de rmutat arra is, hogy mirt nem lehet szrevtlenl megkzelteni egy legelszõ lovat. Nagyon fontos tudomsul venni, hogy a biztonsgrzet s a j kzrzet elrshez nlklzhetetlen tiszta lts felttelezi a fej s a nyak szabad mozgst is. Ha a lovas szrral, vagy esetleg martingllal korltozza a fejmozgst, lnyegben rszlegesen megvaktja a lovat. Ez az oka annak, hogy a l nha kimondottan harcol a fejrt.
A fej s a nyak szabad mozgsa klnsen fontos gyors mozgs vagy ugrs kzben, mivel ekkor tisztn KELL ltnia, hogy kpes legyen helyesen megtlni a talaj alakulst s az akadly nagysgt.
Sznlts
Rgi hiedelem, hogy a l sznvak. Bebizonyosodott azonban, hogy szemkben az emberhez hasonl sznrzkeny sejtek vannak. gy tûnik, hogy leginkbb a srgt, a narancssrgt s a pirosat ltjk, de meg tudjk klnbztetni a zldet is, viszont a kkkel s az ibolyval mr problmik vannak. |