A l mozgsa lendletes, trlel, rugalmas, elg magas, kellen szapora legyen. Mozgs kzben a test oldalkilengst ne vgezzen s a vgtagok a trzs hossztengelyben menjenek elre. A mozgs lendlete, hossza, s rugalmassga nagy valsznsggel tovbb rkldik.
Szablytalan mozgsformk:
Kaszl mozgs, amikor a patk kifel domborod vben mennek elre,
Hadonsz mozgs, amikor a patk befel domborod vben mennek elre,
Laptol a l, amikor a patit a felemels pillanatban bokbl kifel fordtja, s a pata talpi rsze htulra s oldalra szembetnik
Keresztez a jrs, amikor a ngy patanyom csaknem egy egyenesbe esik,
Csbrbehg a l mozgsa, amikor az egyik, kakaslps pedig, amikor mindkt hts lbt, csnkizlett, hirtelen behajltva magasra rntja
Csavar jrskor a pata felemelse eltti pillanatban a csnkjt s a patjt befel, vagy kifel megcsavarja,
Bevg a l, ha a htuls patjval az ells lb talpt, sarokvnkost, csdjt, bokjt, vagy esetleg lbszrnak htuls lt megti. Akkor is bevghat egy l, ha a munkban hamarabb frad elejt a munka ksbbi folyamn a htuls patval elri. A srlsek elkerlse rdekben az ilyen lovaknl pataharangot hasznlnak (lsd ksbb a felszerelseknl).
Bokzik a l, ha mozgs kzben az ellenoldali lb patjval bokjt, csdjt, prtaszlt, vagy patjt ti meg (s ki is sebesti). Ez ellen is vdekeznk az nvdvel, bokavdvel.
Nem kedvelt a nagyon alacsony jrs, mert nagy a botls veszlye, a nagyon magas eg nem elg halad, m mutats. A tipeg jrs rvid lpt, a vontatott s kttt mozgs nem elg trlel. Szinte mindegyik lfajta szelektlsban nagy slyt helyeznek a lendletes, rugalmas mozgsra. S mivel azt tapasztaltk, hogy a lendletes lps ugyanilyen j irnyban befolysolja az getst s a vgtamozgst is, gy a lps megtlse fokozott szigorral trtnik. A lps alakulsa teht a tbbi jrmd szablyos voltra is utal.
A lps a l leglassbb, legkmlbb s leggyakrabban hasznlt jrmdja. Az elre billen fej, a fej-nyak-karizommal egytt segt a megindulst.
A lps mozzanatai:
1, felemels,
2. elrenyjts,
3. lettel,
4. megterhels
5. eltols.
Lpsben a patk egyenknt, egyenletes temben rnek talajt, gy ngy patadobbanst hallunk, a lps ngytem mozgs. Az tem egyenetlensge sntasgra utal. Lpsben legalbb kt lb mindig a talajon van. Lbsorrendje a kvetkez: bal hts-bal els-jobb hts- jobb els. A l tlagosan 6 km-t tesz meg lpsben egy ra alatt, a lpshossz 140-220 cm.
getskor a l tls lbai (diagonlis lbak) dolgoznak egytt. Az gets kttem: egyszerre halljuk a jobb ells s a bal htuls, majd kln a bal ells s a jobb htuls lbpr dobbantst. Minden l, ha mlyvzbe kerl, get mozgssal kezd szni. getsben knnyen megtlhet a mozgs szablyossga, a l sntasga. A lovak getsben nagy tvolsgokat kpesek megtenni, tlagosan 10-17 km-t tesznek meg egy ra alatt. A versenygets vilgrekordja 1 km-en 1 perc 09,7.
A poroszkls nlunk kevsb ismert mozgsforma. Ezt a mozgst megtalljuk a termszetben is: gy mozog a teve, az elefnt, a zsirf s a medve. Ennl a mozgsformnl is kt dobbantst hallunk, de itt az egyoldal vgtagok dolgoznak egyszerre. Egyszerre lp teht a jobb ells s a jobb htuls, majd a bal ells s a bal htuls lb. Ez a mozgs himblznak tnik. Mr az -korban is ismert volt- emellett tanskodnak az antik rajzok s a szobrok. Napjainkban a versenygets mellett elterjedt Amerikban ez a mozgsforma is s ott kln poroszka versenyeket is rendeznek.
A vgta a l leggyorsabb mozgsneme. Brmelyik l, ha sebessgt fokozzk, vgtzni kezd. A l szervezett, izomzatt, a vgtag izleteket, a lbvgeket ez a mozgs veszi a legjobban ignybe. A mozgsz az egyik htuls lb indtja, ezt kveti a msik htuls s a vele tlsan elhelyezked ells lb, majd utolsknt a msik ells lb. gy hrom patadobbanst hallunk, a vgta teht hromtem jrmd. A harmadik patadobbans utn a l a levegben lebeg. Jobbra vgtzik a l, ha a testt a bal htuls lbval lki el elszr s a jobb ellsvel dolgozik egyedl elre. A balra vgta ennek a fordtottja. A vgtt vltani kell, mert az egyedl dolgoz htuls lbat nagyon ignybe veszi ez a mozgs s id eltt elhasznldik. Hamis a vgta, ha pl. a jobbra fordul krn balra vgtzik a l. Ez az izleteket s a vllat nagy fokban ronglja. |